Komunikace s občany patří mezi základní věci, které by mělo město a jeho reprezentace zvládat. Velmi rádi bychom měli město transparentní a občana informovaného. Nejde si ale nevšimnout, že záměry města jsou komunikovány velmi často špatně, slabě a nebo vůbec. Rád bych se pozastavil nad jedním takovým případem z posledních dní a tentokrát to nebude městské ryto v podobě nových radarů, to si nechám zase na příště.

Zaujalo mě, když město prostřednictvím svých FB stránek informovalo, že za dva dny se zcela uzavře velmi frekventovaná Žatecká ulice. Jedná se v dnešním dopravním nastavení města (které je mimochodem trnem v oku některých, kteří se ho snaží všelijak zjednosměrnit a usměrnit) o velmi důležitou dopravní tepnu centra, která je jednou ze dvou hlavních, které přivádějí i odvádějí dopravu. No a tahle tepna se má podle plánu na 4 dny uzavřít. A to hned pozítří. Člověk se podiví, že tak důležitou uzávěrku město komunikuje nějak pozdě, ale říká si, že město jistě pozdní informaci napraví tím, že na místě instaluje značení s omluvou a vysvětlením.

A ejhle. Jak je vidět v přiložených fotografiích, město se neobtěžovalo udělat vůbec nic takového. Doslova tam „prdlo“ značky zákaz vjezdu a zákaz odbočení. To je vše. Žádná omluva, žádné vysvětlení, žádné články v novinách, žádný předstih v informování, prostě nic. Prostě tam je zákaz a občane, ty se starej a nezajímej. Za 10 minut, co jsem tam dnes stál, se tam otočilo minimálně 20 nevědoucích a očividně rozčarovaných řidičů. Informovat občany na Facebooku totiž rozhodně nestačí, o to spíš, když taková informace přijde 2 dny před samotnou změnou. Ne každý může mít zapnutý Facebook pořád, ne každý má ve sledovaných stránky města  a ne každý má vůbec Facebook samotný.

A tak si říkám, že prostě tyhle problémy s komunikací města jsou malicherné a že pro dobro věci je potřeba někdy přežít trochu toho nepohodlí, protože se prostě ta propadající vozovka, o které město psalo, prostě opravit musí, a občan prostě trochu toho nepohodlí vydrží a nezbývá mu než vydržet i to, že nemá vlastně tuchy, co se tam vůbec děje (až na pár lidí, co si to na FB stihlo za těch prá hodin přečíst). No a to se právě dostáváme k dalšímu „jenže“. Ono totiž když to tak procházím a dívám se, co se kde pod Žateckou branou propadá, tak nemůžu nic najít.

Jak vidno, u značky zákazu vjezdu chybí víko vodovodu. Tím ale asi nebude míněna ta propadlá vozovka na čtyři dny oprav. Jasně, já věřím, že ta uzávěrka má nějaký důležitý důvod, že by si ji město tzv. nevycucalo z prstu a že za ní stojí nějaký skutečný a vážný problém. Ale jaký? Podle informací z města propadlá vozovka? Ale kde? Takže odcházím absolutně zmaten.

Je taková komunikace s občany v pořádku?

Ing. Pavel Nadolecki